Instalacja elektryczna – co to jest

Instalacja elektryczna to część sieci o niskim napięciu, którą stanowią przewody w budynku. Dodatkowo do instalacji elektrycznej zaliczamy także sprzęt elektroinstalacyjny, który ma początek na zaciskach wyjściowych linii wewnętrznej w złączu, a kończy się na gniazdkach wtyczkowych skąd urządzenia elektryczne pobierają prąd. Instalacja elektryczna dostarcza energii i sygnałów energetycznych do odbiorników.

Podział instalacji elektrycznej

Instalacje elektryczne różnią się od siebie pod wieloma względami. Wśród nich wyróżniamy podział ze względu na:

  • rodzaj zasilanych odbiorników (instalacja siłowa lub oświetleniowa);
  • miejsce występowania instalacji (przemysłowa i nieprzemysłowa);
  • czas użytkowania instalacji (stałe i tymczasowe);
  • sposób wykonania (podtynkowa, wtynkowa, natynkowa, listwowa).

Montaż instalacji elektrycznej

Zadaniem każdego elektryka jest zaprojektowanie i montaż instalacji elektrycznej. Wykonujemy ją dokładnie, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Zatem instalację elektryczną kładziemy w odpowiedniej odległości od okien i drzwi zawsze poziomo lub pionowo. Często wykorzystujemy także prowadzenie przewodów elastycznymi rurkami z tworzywa sztucznego, które układamy w ściennych bruzdach. Przewody elektryczne łączymy się ze sobą tylko w puszkach instalacyjnych, ponieważ zapewniają one bezpieczeństwo podczas przepływu prądu. Podczas montażu instalacji elektrycznej należy także pamiętać o odpowiednim przygotowaniu kuchni oraz łazienki do podłączenia lodówki, zmywarki lub pralki. Gniazdka w miejscach łatwo dostępnych na zachlapania powinny być również odpowiednio przygotowane. Znamy te i wiele innych zasad dotyczących prac wykonywanych przez każdego elektryka. Pozwól nam zająć się Twoją elektryką

Instalacja elektryczna- wymiana

Instalacja elektryczna jest integralną częścią każdego budynku. Warunkuje ona jego prawidłowe i bezpieczne użytkowanie pomieszczeń. Ważne jest zatem, aby utrzymać ją w dobrym stanie i dbać o jej modernizację. Niestety wymiana instalacji elektrycznej może być związana z wysokimi kosztami. Warto zatem od czasu do czasu zdecydować się na przegląd instalacji elektrycznej, którą możemy wykonać w każdym budynku. Zadzwoń do nas i nie martw się o swoją instalację. Gwarantujemy bezpieczeństwo i profesjonalizm podczas sprawdzenia i wymiany instalacji.

Instalacja elektryczna w domu

Obwód elektryczny powinien być zabezpieczony przed zwarciem i przeciążenie. Domową instalację elektryczną budujemy z układu zasilania niskiego napięcia i obejmuje:

  • tablicę rozdzielczą;
  • złącza i przyłącza kablowe;
  • instalację odbiorczą;
  • odpowiednią liczbę obwodów;
  • linie zasilające i piony.

Instalacja elektryczna w domu nie obejmuje tylko przewodów, ale także urządzenia zabezpieczające, przyrządy łączeniowe, ochronne, pomiarowe, sterujące, zabezpieczające wraz z ich konstrukcjami wsporczymi i obudowami. Do domowej instalacji elektrycznej zaliczane są także dodatkowe źródła energii, np. baterie akumulatorowe lub zespoły prądotwórcze, które zapewniają dopływ prądu w przypadku awarii.

Więc jeśli potrzebujesz nowej instalacji elektrycznej lub chcesz wymienić starą, skorzystaj z naszych usług i ciesz się bezpieczeństwem.