Kompensacja mocy biernej- co to jest

Kompensacja mocy biernej to bardzo złożone pojęcie. Przede wszystkim głównym jego zadaniem jest redukcja kosztów związanych ze zużywaną energią elektryczną. Ponadto odbiorniki elektryczne, które każdy z nas posiada w domu pobierają z sieci moc czynną. Ukazuje się nam ona jako praca bądź wytworzone ciepło. Jeżeli odbiorniki pobierają tylko moc czynną, wtedy mówimy o charakterze rezystancyjnym, dlatego coraz więcej urządzeń stosowanych w domach posiada elektronikę, która jest źródłem mocy biernej pojemnościowej. Występuje również moc bierna o charakterze indukcyjnym, w miejscach gdzie występują uzwojenia.

Do czego służy kompensacja mocy biernej

Operatorzy energii elektrycznej dążą do tego, aby ich odbiorcy pobierali moc o charakterze rezystancyjnym. W przypadku urządzeń pobierających moc bierną, należy ją kompensować. Moc bierna pojemnościowa oraz moc bierna indukcyjna jako wielkości wektorowe mają różne znaki. Instalując elementy bierne dążymy poprzez kompensację do uzyskania czystego charakteru rezystancyjnego.

Do czego służy bateria kondensatorów

Dodając do swojej instalacji elektrycznej baterie kondensatorów jesteśmy w stanie skompensować moc bierną indukcyjną tak, aby uzyskać jak najbardziej zbliżony do jedności współczynnik mocy cos fi. Współczynnik mocy jest stosunkiem mocy czynnej pobieranej z sieci do mocy pozornej i wynika z trójkąta mocy.

Baterie kondensatorów dzielimy na:

  • 1-fazowe,
  • 3-fazowe.

Baterie kondensatorów produkuje się w różnych wykonaniach:

  • wnętrzowym,
  • napowietrznym,
  • wnętrzowo-napowietrznym.

Zyski z kompensacji mocy biernej

Dostawcy energii elektrycznej wprowadzają opłaty za zbyt duży pobór mocy biernej, dlatego często konsumenci nie mają świadomości takiej opłaty, a podwyższa ona ogólny rachunek. W zgodzie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki kary za moc bierną indukcyjną zostają naliczane od współczynnika tg fi (stosunek mocy biernej do mocy czynnej) większego od 0,4. Przy mocy biernej pojemnościowej każda wartość pobrana mocy jest karana przez operatora energii elektrycznej. Podsumowując, aby uniknąć dodatkowej opłaty, możesz dzięki kompensacji mocy biernej zainstalowanej w Twojej instalacji elektrycznej.

Jeśli chcesz skorzystać z usługi kompensacji mocy biernej- zadzwoń do nas. Szybko i profesjonalnie wykonamy wszystkie pomiary i wykonamy kompensację mocy biernej. Skorzystaj z naszych usług i uniknij kary.